loading...

پاکت سفید

بازدید : 563
چهارشنبه 23 ارديبهشت 1399 زمان : 20:37

مجلس برای مردم

فرزاد وثوقی – روزنامه نگار

از جمله گرفتاریهای امروز کشور در حوزه اقتصاد، سیاسی کاری وعدم نظارت مجلس بررفتار دولت است.نمایندگان دوره دهم بشدت سهل انگاری کردند وبدلیل عدم شناخت از قانون وعدم بهره گیری از خرد جمعی کارشناسان ونخبگان قادر نبودند بررفتار دولت تاثیر بگذارند ومانع بسیاری ندانم کاری‌ها شوند. حالا باید دید کدامیک از نمایندگان دهم درفرصت باقی مانده از عمردولت دوازدهم پست‌های مشاوره‌‌‌ای ویا ریاستی در قوه مجریه می‌گیرند. هرچند دولت دوازدهم در مجلس دهم مدافعی نداشت اما توانست به هر طریق صدای اعتراض ضعیف منتقدان را خنثی و ادامه راه بدهد.

افرادی که نامزد شرکت در انتخابات می‌شوند گاهابه یک شیوه رفتارمی‌کنند وپس از توفیق وجلوس برصندلی بهارستان به شیوه دیگری رفتار می‌کنند. این تضاد رفتاری آغازبروز گرفتاری‌های بزرگ وکوچک است، وقتی نمایندگان باید وکیل مدافعه حقوق ملت باشند وبه مدافع حقوق دولتی تبدیل می‌شوند.

رد صلاحیت شمار قابل توجهی از نمایندگان حاضر در مجلس دهم به منظور مشارکت در انتخابات یازدهم وحضوری دوباره در مجلس نمایانگر اوج رفتارهای تضادگونه افرادی است که بعضا در سودای قدرت وحضور در قوه مقننه هستند. این افراد ضمن حضور در مجلس درتفکر حضور در بدنه قدرت قوه مجریه پس از طی دوران نمایندگی می‌باشند، هرچند شمار قابل توجهی از نمایندگان از بدنه دولت راهی مجلس می‌شوند ودر یک حرکت دایره وار از دولت به مجلس واز مجلس به دولت تغییر مکان میدهند.

تقسیم قدرت بین گروههای خودی به یک آفت بزرگ تبدیل شده است وهسته اولیه رانت وفساد درون دستگاهی از همین نقطه وبا همین نطفه پی ریزی می‌شود. وقتی نمایندگان به دولت تذکر نمی‌دهندحکایت عجیبی از رفتارهای سیاسی را در ذهن مخاطب تداعی می‌کنند. اینکه شخص نماینده چه صنمی‌با دولت دارد که اینگونه دست به سینه وگوش به فرمان دارد و از حقوق ملت دفاع وپشتیبانی نمی‌کند.

برزمین ماندن حقوق ملت ومطالبات آنان را می‌توان در شمار وعده‌های انتخاباتی تیم جدید مشاهده نمود.تیم جدید اغلب با شعار محرومیت زدایی اقدام به حضور در انتخابات می‌کنند و دستاویزی ندارند جز تاکید به محرومیت‌ها واعلام شمار بی شمار آنها در اقصی نقاط استان وکشور. انگاربا بیان این شعارها وانتقادات بعضا تند نامزدهای انتخاباتی مجلس کل دستاورهای چهل ساله زیر سوال می‌رود چراکه نامزدهای انتخابات در تبلیغات خود اقدام به پررنگ نمودن نقطه ضعف‌ها می‌کنند تا هم گروه رقیب را بکوبند وهم خودشان را قهرمان داستان نشان بدهند.

در انتخابات گذشته مجلس نوک پیکان حمله ،متوجه مدیران نا کارآمد استانی بودند. مدیرانی که جرات ریسک نداشتندو به دلیل عدم توان در مدیریت بحران ، وضعیت اقتصاد وسرمایه گذاری را به این مرحله رساندند. استانی با جوانان بیکار اما علاقمند وتوانا که میدان عمل به آنها داده نشده است. پتانسیل‌های فراوان که مورد توجه قرار نگرفته و انگار فرصت سوزی شده است. اما در خلال این وعده‌ها باید به اختیارات مدیریتی نیز نیم نگاهی انداخت ،آیا مدیران استانی وحتی بعضا ملی دربسیاری امور اجازه تصمیمی‌گیری داشته و دارندو اختیارات لازم از سوی پایتخت نشینان به آنان داده شده است ؟

حالا نمایندگان یازدهم با انبوهی از مطالبات عمومی‌روبرو هستند، اولین حرکت آنان در دوران جدید دیدار با مدیران استانی وشهرستانی بوده است . گویا منتخبان دراین دوره در حال شناسایی مشکلات برای طرح آنان در مجلس هستند. مشکلاتی که در ده دوره گذشته بارها وبارها مطرح واینک دوباره آماده طرح می‌باشند.مشکلاتی که دردوران تبلیغاتی مجلس یازدهم با عنوان مدیران ناکارآمد مطرح شده بود حالا دردیدار با مدیران ! بررسی ومورد توجه دوباره قرار می‌گیرند.

اولویت‌های نمایندگان یازدهم روشن است ودریک کلام خلاصه می‌شود ، انسجام باید به اصل واساس کارهای نمایندگان دریک مجمع بازسازی شده تبدیل شود. ارتباط با مردم دراین انسجام شرط اصلی است. آنچه باعث می‌شود وشاید در دوره دوازدهم مجلس، نمایندگان رااز اکثریت آرای مردمی‌برخوردارسازد ونه با مشارکت ضعیف وارد مجلس شوند. درواقع گرفتاری‌های گذشته وعدم اعتماد عمومی‌نسبت به این رویداد باعث واکنش منفی از سوی مردم می‌شود وباید دراین دوره روی اعتماد سازی کار کرد وترمیم اعتماد را به عنوان یک اصل مهم سر لوحه امورقرار داد تامشارکت‌ها دوباره حداکثری شود.

نمایندگان دراین دوره باید به خواسته‌های مردم جامه عمل بپوشانند، از همفکری اساتید دانشگاهی با هدف توفیق دربرنامه‌های عمرانی پژوهشی بجای همفکری با لیدرهای سیاسی استفاده کنند. درواقع اتاق فکر خودرا با حضور افراد حقوقدان با تجربه وکارآمد وکارشناسان زبده تشکیل دهند. اتاق فکری که با مجمع نمایندگان فارس مرتبط واجرای برنامه‌ها را هدفمند وپر قدرت نمایند.

پیش بینی‌های خوبی از سوی تحلیل گران سیاسی ارایه نمی‌شود. گویا بعضی در انتظار درگیری شدید دو قوه مقننه ومجریه هستند. حالا نوبت استیضاح واقعی است . نمایندگان از جبهه مقابل برای استیضاح وزرایی که در دور گذشته از لبه تیغ استیضاح به سلامت جسته اند، آماده اند تا با شعار استیفای حقوق ملت ، ناکارآمدی مدیران و وضعیت بد معیشتی وتورم ، وزرا‌ی مشخص وتاثیر گذار را استیضاح کنند. هرچند دولت دوازدهم عمر چندانی تا پایان ندارد اما باید خودرا برای دفاع درمقابل این هجمه بزرگ آماده کند . هرچند پاسخگویی نسبت به عملکرد گذشته اگر روشن وپاکیزه باشد چندان سخت ودشوار نیست. امید است مجلس یازدهم الگویی باشد برای مجالس آینده دربعد آینده اندیشی وتوجه به مطالبات یک ملت . اگر یک مجلس الگو داشته باشیم وساختار سیاست دراین مجلس تعریف وترمیم شود خواهیم توانست به اهداف توسعه دستیابیم . انشالله /// انتهای مجلس پیام 888 کلمه

|+| نوشته شده در سه شنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۹ساعت 16:4& توسط فرزاد وثوقی |
سرمقاله روزنامه شیراز نوین 24 اردیبهشت ماه 1399
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

آمار سایت
 • کل مطالب : <-BlogPostsCount->
 • کل نظرات : <-BlogCommentsCount->
 • افراد آنلاین : <-OnlineVisitors->
 • تعداد اعضا : <-BlogUsersCount->
 • بازدید امروز : <-TodayVisits->
 • بازدید کننده امروز : <-TodayVisitors->
 • باردید دیروز : <-YesterdayVisits->
 • بازدید کننده دیروز : <-YesterdayVisitors->
 • گوگل امروز : <-TodayGoogleEntrance->
 • گوگل دیروز : <-YesterdayGoogleEntrance->
 • بازدید هفته : <-WeekVisits->
 • بازدید ماه : <-MonthVisits->
 • بازدید سال : <-YearVisits->
 • بازدید کلی : <-AllVisits->
 • کدهای اختصاصی